Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун се појави со заштитна медицинска маска во јавноста, откако оваа земја го пријави првиот случај на корона вирусот.

Ова е првпат од почетокот на пандемијата севернокорејските власти официјално да го потврдат присуството на Ковид-19.

Пјонгјанг веднаш воведе карантин низ целата земја, во обид да го контролира вирусот што циркулира низ светот повеќе од две години.

Ким Јонг Ун нареди да се мобилизира сета медицинска опрема за итни случаи.

📸