Денеска околу 13 часот и 50 минути се случила сообраќајна несреќа во Бјелашница (БиХ) во која се повредени четири лица.

Како што потврдија од Оперативниот центар на Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево, несреќата се случила околу 13.50 часот.

– Автомобил удри во четворица пешаци на кружниот тек во Бјелашница, кои со возило на брза помош се пренесени во Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево – соопштија од КС МУП, пренесува Српскаинфо.

Како што дознава порталот Аваз, несовесен возач со своето возило покосил цело семејство. Повредени се и две деца. Според овој напис, семејството пешачело кога на нив налетал автомобилот.

Први помогнале лекарите кои минувале

Според Кликс, прва помош на настраданите им била укажана од тројца лекари кои во тој момент биле во близина на местото на несреќата.

Како што неофицијално дознава Кликс, мајката е тешко повредена и има три повреди на главата, додека едно од девојчињата има тешка повреда на ногата. Мајката најверојатно ќе мора да оди на операција на неврохирургија.

На повредените им помогнале тројца лекари кои во тој момент биле во непосредна близина на местото на несреќата во Бјелашница, д-р Реуф Карабег и уште двајца лекари, д-р. Амела Карабег и др. Лејла Дивовиќ.

На мајката по несреќата и била потребна реанимација, а откако се освестила, екипа на Заводот за итна медицинска помош го транспортирала четиричленото семејство во Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево.