Толпа луѓе се собра пред Бакингемската палата по веста за смртта на кралицата.

Меѓу нив е и Шејла Де Белаг. На 77-годишната жена од Лондон по целото лице и е испишан шок. „Се чувствувам многу тажно. Не знаев додека не го видов знамето“, изјави таа за Би-Би-Си.

Опишувајќи ја кралицата со еден збор, таа вели: “Верна!” додавајќи: „Таа беше прекрасна кралица и многу ќе ни недостига“.

Мајкл Хамонд, исто така, ја дознава веста кога ќе види како знамето на Унијата е спуштено на половина копје.

„Апсолутно сум шокиран. Таа беше олицетворение на британскиот дух“, изјави 23-годишната девојка од Саутемптон.

Во моментот кога беше објавена смртта на Елизабета Втора, над Бакингемската палата се појави двојно виножито. На Твитер, некои од нејзините луѓе, кои се собраа пред палатата за да им оддадат почит, забележаа дека тоа е начинот на Елизабета да се збогува со нив.

Кога знамето беше спуштено во замокот Виндзор и беше објавено дека кралицата починала, владееше целосна тишина.

Шок, неверување. Нејзиното височество Кралицата почина на 96-годишна возраст.

Една жена пука во солзи. Поголемиот дел од попладневните часови врне во Виндзор.

Набргу по објавувањето на смртта на монархот, небото над замокот, како тоа над Бакингем, исто така се расчисти и имаше блескаво виножито.

Официјалните лица на замокот ги покриваа знаците на посетителите со црна хартија. Почна да се собира толпа, положувајќи цвеќе и свеќи.

Замокот Виндзор беше многу саканиот дом на кралицата. Мештаните овде ја гледаа како нивна сосетка.

Тие, заедно со толку многу низ светот, длабоко ќе ја почувствуваат нејзината загуба.