Изговорите во светот на спортот по поразот станаа крајно бизарни. Спортистите често знаат да кажат зборови кои ги шокираат апсолутно сите, а следејќи ги, девојките вклучени во промоција учат многу.

Така, Австралијката Сев Филипу (25) тврдела дека останала без место како ринг девојка на мечот меѓу Ентони Мундин и Дени Грин бидејќи градите и се преголеми.

Оваа 25-годишна жена дошла на работа. Сепак, набрзо дознала дека не смета на неа. Таа беше шокирана.

„Не е фер. Шокирана сум и не знам зошто е проблем“, истакна таа и додаде:

„Можат совршено да се вклопат во облеката. Градите ми се вистински и ова е дискриминација. Никој не ми се извини после се, бев целосно игнориран“.

Таа не застана тука. Таа јавно ги прозва организаторите долго по отказот.

„Горда сум на своите „оригинали“. Не сакам да молчам и да ми кажуваат дека не се вклопувам во стандардите на модерниот свет и дека тие одлучуваат како треба да изгледа женското тело.

Откако беше елиминирана од оваа работа, Сев се сврте кон други работи. Таа стана продуцент и актерка, а секако има и свој онлајн простор каде што продава разголени фотографии. Сепак, таа ќе остане запаметена по тоа што беше елиминирана од нејзината работа поради огромните гради, но тоа на крајот и донесе успех на друго место.

📸

📸