Шефот на пожарникарите, кој бил еден од првите што и помогнале на принцезата Дајана по кобната несреќа во Париз, за ​​прв пат зборувал за несреќата и откри што му кажала.

Ксавиер Гурмелон за Дејли Меил изјави дека кога пристигнал на местото на несреќата во август 1997 година, Дијана сè уште „се движела и зборувала“.

“Таа зборуваше на англиски јазик и рече:” О Боже, што се случи? “. Можев да го разберам тоа, па се обидов да ја смирам. Ја држев за рака”, рече Гурмелон, кој давал изјави во полиција, но никогаш порано не разговарал со новинарите.

Од ударот во подвозникот, за кој се проценува дека бил со околу 65 км на час, загина возачот Хенри Пол на самото место, како и тогашното момче на Дијана, Доди Фајед.

Дајана, сепак, се чинела физички добро, освен повреденото рамо, се присетува Гурмелон, кој немал поим дека се обидува да ја спаси принцезата.

Дури откако и помогнал на Лејди Ди да се качи во амбулантното возило, дознал од капетанот на местото на настанот која е таа.

„Тој ми рече која е таа, а потоа ја препознав“, рече тој.

Тоа му се случило и на првиот човек кој се обидел да и помогне, лекарот Фредерик Мајлиез, кој случајно налетал на местото на несреќата, додека од забава возел дома. Тој видел дека две жртви се веќе мртви, а други две – вклучувајќи го и телохранителот на Дијана – биле тешко повредени, но сè уште биле живи.

Прво и помогнал на Дијана, која седела на подот од задниот дел на Мерцедесот.

„Не крвареше, но беше скоро несвесна и имаше потешкотии со дишењето“, рече тој.

„Таа изгледаше добро првите неколку минути, па почнав да разговарам со неа на англиски јазик, велејќи дека сум лекар и дека брзата помош е на пат и сè ќе биде добро“, се сеќава тој.

Тој заминал веднаш штом пристигнала брзата помош.

„И така, го напуштив местото на настанот не знаејќи со кого зборував“, изјавил тој за „Меил“.

Веста дека всушност станува збор за Дијана била толку шокантна што дежурниот капелан во болницата, отец Ив-Мари Клохард-Босуе, постојано ја спуштал слушалката кога го молеле да дојде во болницата, претпоставувајќи дека станува збор за измама. Сепак, тој конечно тргнал, сеќавајќи се дека ја видел откако била прогласена за мртва и покриена со чаршав.

“Ја видов таму за прв пат. Беше целосно недопрена, без траги или дамки од шминка. Сосема природна. И беше навистина убава жена и се чинеше дека скоро можеш да разговараш со неа”, рече тој. Тој веднаш помислил на нејзините два сина, принцовите Хари и Вилијам.

„Ќе мора да ги разбудат и да им кажат:‘ Готово е … Тоа е најлошото “, се сеќава тој.