Автобусот со фудбалерите на „Вила Марија Хелена“ излета од мостот кај реката Анг, на патот БР-116, јавуваат бразилските медиуми. Според информациите кои ги објави бразилски „Глобо“, во оваа несреќа загинале најмалку четири лица.

Во автобусот имало 28 млади лица на возраст од 14 до 17 години, како и возачот и четворица членови на техничката комисија. Како што пренесуваат медиумите, тимот се враќал од турнирот во градот Убапоранж и превезувал млади фудбалери во градот Дјук де Касиљас.

Автобусот излетал од мостот и паднал од висина од десет метри. Иако жртвите се уште не се идентификувани, се знае дека се работи за едно возрасно и три помлади лица.

Телата се пренесени во Афранио Пеиксото, додека повредените се хоспитализирани во болница во Сао Салвадор.

📸

📸

📸