Евгенија Степанова, четирикратната европска шампионка во боречката вештина вушу, загина во страшна сообраќајна несреќа.

Степанова заедно со нејзината другарка тргнала на тренинг, а од непозната причина автомобилот кој го возел сопругот на пријателката, преминал на спортивната страна од патот и удрил во автобус.

Сите патници од автомобилот загинале на лице место, додека неколку лица од автобусот се тешко повредени.