Американскиот претприемач, извршен директор на Tesla, Елон Маск, смета дека американскиот милијардер Џорџ Сорос го мрази човештвото и сака да ја уништи самата структура на цивилизацијата.

За сето ова тој се огласи на својот Твитер профил.

„Претпоставувате дека има добри намери. Ги нема. Тој сака да го уништи самото ткиво на цивилизацијата. Сорос го мрази човештвото“, напиша Маск како одговор на коментар на корисник кој рече дека Сорос постојано е напаѓан поради неговите „добри намери“ кои некои Американци ги сметаат за лоши бидејќи „не се согласуваат со неговите политички убедувања“.

Активностите на Сорос се негативно оценети поради неговите финансиски шпекулации, како и неговата скандалозна репутација – неговите средства постојано се обвинуваат за организирање промена на власта во повеќе земји. Самиот финансиер не негира дека неговите пари помогнале да се спроведе „портокаловата револуција“ во Украина во 2004 година и „Евромајдан“ во 2013 година.

Во голем број земји тој беше обвинет за мешање во внатрешните работи.

Во Русија, „Отворено општество“ и „Фондот за помош на отвореното општество“ се признати како непожелни организации од 2015 година.

Генералното обвинителство на Русија соопшти дека организациите на Сорос претставуваат закана за темелите на уставниот поредок на Руската Федерација и безбедноста на државата, пренесе РИА.