Дека некои луѓе се толку површни и плитки што ни љубовта не може да ги излечи најдобро говори исповедта на една Американка, која сакаше да остане анонимна, за пропаѓањето на совршениот брак, а сето тоа поради опседнатоста на нејзиниот сопруг со бујни гради и полна уста. Нејзината приказна ја пренесуваме во целост.

Ако сте живееле во Лос Анџелес, Калифорнија, би знаеле колку е тешко да се биде жена овде понекогаш. Културата на пластична хирургија е многу јасна и гласна. Тешко дека можете да најдете жена без целосна шминка, дури и во 6 часот наутро, како и лице без филери и ботокс. Додадете во вашата секојдневна рутина хранење на социјалните мрежи полни со совршени Барбики. Тоа е одвратно.

Не сакам да ги срамам оние што ќе одлучат да се оперираат. Секој се обидува на свој начин.

Растејќи, ми беше удобно во сопствената кожа. Не можев да кажам дека сум грда, но никогаш не се сметав себеси за убава. Бев просечена. Дури околу средното училиште станав свесена за мојот имиџ на телото. Одеднаш девојките имаа гради, а јас не. Тие имаа долги нозе, а јас немав. Чиста кожа, и погодувате – го немав ни тоа. На младите момци некои работи им се допаднаа, некои не.
Девојките се пофалија со работи што јас едноставно ги немав. Не можев да се споредувам со нив. Тие одлучија дека е најдобро да ги истакнам моите недостатоци:

„Твоите очи се преголеми“, „Имаш мозолчиња на челото“, „Те боли ли да седиш на толку рамен задник? Земи перница“, сите овие коментари, и десетици други ги носев во себе до адолесценција, па дури и подолго, пишува оваа жена за порталот „Сакај што е важно“.

Кога го запознав мојот иден сопруг, тој секогаш ми велеше дека сум „убава“ и „згодна“. Работите кликнаа многу брзо меѓу нас и по само една година врска се иселивме и почнавме да живееме заедно во Лос Анџелес. Бев свесен дека често гледа порно и им се восхитува на жените како Ким Кардашијан и Кајли Џенер поради нивната привлечност, но тоа никогаш не ми пречеше. Мислев дека тоа е само безумна занес.

Се додека не почнав да добивам коментари: „Душо, дали некогаш ќе се оперираш“, „Лицето ќе беше толку слатко да ти беа малку подебели усните. Гледаш, како неа“… нервозно се насмеав. Отпрвин мислев дека се шегува, но потоа почна немо да гледа во мене, да го набљудува секое мое движење и да чека одговор.

Ќе минеа месеци и темата немаше да се зборува повторно. Но, некако секогаш се враќаше на вакви коментари. Во еден момент ме натера да почнам да размислувам за импланти на гради. Знаеше дека јас веќе размислував за тоа, па го искористив тоа. Но темата повторно замре. Му реков дека апсолутно не ги сакам и дека тоа е мојот конечен избор.

Се венчавме, сменивме станови, зборувавме за нашите најголеми стравови, трауми и идни цели. Тој беше совршен човек, или така изгледаше. А потоа дојде мојот 27-ми роденден. Ме одведе во дневната на нашиот мал стан во Лос Анџелес. „Изненадување“, ми рече и извади бел плик на кој пишуваше „Те сакам“. Бев навистина изненадена и немав поим што би можело да биде.

„Отвори“, ми рече. Го направив тоа и најдов стотици долари внатре.

“Ги собрав! За твоите нови гради”, извика тој.

Буквално почувствував гнев кој ми го обзема телото. Ме погледна збунето: “Што? Навистина нема да ги зголемиш градите? После се што направив за тебе?”

И одеднаш, мојот брак беше завршен. Готово е. Тие неколку зборови беа сè што требаше да слушнам.

Се разбира, тоа не се случи веднаш. Но, тоа беше моментот кога решив дека не сакам да бидам со маж кој ме притискаше да го променам мојот изглед наместо него. Премногу се сакам себеси за да го правам тоа. Смешното е што кога го напуштав нашиот стан, по последното збогување, неговиот избор на зборови беше навистина шокантен: „Врати се. Наместо тоа, можеше да ставиш филери во устата“.

Се насмеав и отидов на аеродром. Ја мразев мајка ми, преболев и сега продолжувам понатаму. Мали гради, може да додадам.

Жени, никогаш не се менувајте со пластични операции за да ги задоволите мажите. Ти си убава таква каква што си. И ако одлучите да направите операција, и тоа е во ред. Само бидете сигурни дека тоа е ваша одлука.