„Грција има многу да понуди, а Скала Фурка на полуостровот Касандра има посебен шарм. Престојот во хотелот „Тропикал“ ќе ви го направи летото незаборавно“, напишала „Барчино турс“ на својата веб-страница.

Дејан Јакшиќ од Нови Сад сигурно нема да го заборави одморот во 2022 година…

По повеќе од 17 часа возење и три погрешни свиоци, патот, како што вели, ги насочил од главниот пат во поле со пченица. Според Дејан, самиот хотелски комплекс е прекрасен. Проблемот е локацијата, пишува Луфтика.

„Ни зедовте 130.000 динари за хотел лоциран во поле со пченица. Околу хотелот нема апсолутно ништо“, се пожалил Дејан во споменатата туристичка агенција и споделил со медиумот дека до најблиската плажа оделе пешки по прашливата нива, и тоа подолго отколку што им посочила агенцијата.

– Во понудата на агенцијата „Барчино турс“ стои дека хотелот е на 1.500 метри од градот. Меревме неколку пати и пеш и со автомобил, и низ нива, по земјени патишта е 2.500 метри, а на автопат 3.100 метри – вели тој.

Еден од патниците, Бојан Станин, за Луфтика вели дека иако на веб-страницата на агенцијата стои дека хотелот во кој престојуваат има четири ѕвезди, тие не успеале да видат ниту една во хотелот или во целото одморалиште.

– На веб-страницата на Барчино стои дека хотелот е на одлична локација за пешачење до градот, како и дека имаат шатл-автобус за превоз до плажа. Не чекаше комбе со осум седишта, кое тогаш не беше регистрирано – вели Бојан.

Ниту, како што додаваат незадоволните патници, се одвивало според договорениот распоред.

– Тој хотел се рекламира како одличен за престој со мали деца – вели Бојан. Милена Данојлиќ, патничка, на првиот ден од одморот заклучила дека тоа не е адекватно за тоа.

– Имавме и количка за бебиња, а да се стигне до плажата толку далеку по толку лош пат беше исклучително тешко. Го замоливме водичот да ни најде некое друго сместување поблиску до плажата, испративме е-пошта до агенцијата, дури и побаравме од нашето семејство од Србија да ги контактира за тоа.

Немаше средба, вели таа видно разочарана. „Таму си, кај си“, како што парафразира, бил одговорот од претставникот на агенцијата, поради што решиле да најдат ново сместување за замена на нивниот аранжман и по нова цена.

После толку долги прошетки до плажата, може да се каже, лесно се огладнува, па добро е да се има ол инклузив понуда во рамките на хотелот. Згора на тоа, нашите соговорници немаа пофални зборови ниту од таа страна.

– Храната беше како во касарна. Неразлично, невкусно и недоволно. На крајот купивме храна – вели Дејан.

Макарони и шпагети, па макарони и шпагети…

– Макарони и шпагети со кечап кои се вртат во круг е храна која е целосно неадекватна за децата – разочарано вели Милена.

Соговорниците додаваат дека несоодветно се покажало и одржувањето на хигиената на сместувањето и на хотелскиот базен, во кој, патем, секој можел освежително да се капе, бидејќи гостите немале никаква идентификација.

– Не верувам дека нешто би добил со жалење. Не можете да оставите негативна рецензија на веб-страницата на агенцијата, а тие се оградуваат од одговорност со реченицата дека хотелот има право да го промени концептот „all inclusive“ без претходна најава, за што не е одговорен организаторот на патувањето – вели Милена.

Од друга страна, Дејан Јакшиќ верува во правдата, а своето не баш убаво искуство го споделил на шега.

„Тоа беше нашиот меден месец“, вели низ смеа и додава, „И реков на жена ми, немој, те молам, никогаш повеќе да правиш макарони за ручек“.

Соговорникот, пак, вели и дека се чувствува измамено и понижено. Незадоволството го изразил и до горенаведената агенција, а од нив добил одговор дека „Барчино ги исполнил сите договорени услуги“.

Сличен одговор до редакцијата на Луфтика проследи и агенцијата Barcino Tours. Тие наведуваат дека хотелот „Тропикал“ е претставен со фотографии од веб-страницата на хотелот и дека на веб-страницата на Барчино, заедно со GPS координатите и мапите на Google, може да се види и сателитска слика и врз основа на неа може да се заклучи каква е околината на хотелот.

Кога станува збор за понудата во ресторанот, тие сметаат дека „различните вкусови“ се она што можело да предизвика незадоволство кај другата страна и објаснуваат дека агенцијата не може да влијае на видот на храната или на начинот на кој се служат оброците.