29-годишна жена од Грција, која им признала на властите дека го фрлила бебето од брана во реката Алијакмонас (Бистрица на македонски) која тече низ солунското поле, е обвинета за намерно убиство на нејзиното 11-месечно бебе.

Таа, сепак, негира дека токму таа го убила нејзиното дете. „Не го убив моето дете. Не знам што се случи“, постојано повторуваше 29-годишната девојка.

Во меѓувреме, грчката Итна помош излезе со соопштение за трагичниот случај со починатото новороденче, старо само 11 месеци, кое беше пронајдено кај браната Алијакмонас во истоимената река.

Како што е соопштено, од страна на роднините на жената бил известен Одделот за безбедност во Александрија дека ден претходно со малолетното дете (една година) заминала од куќата во која живееле, а следниот ден се вратила дома без доенчето.

„Вчера (01.01.2023) во Иматија, од страна на полициски службеници на Одделот за безбедност Верија, е уапсена локална жена за сторено кривично дело убиство. Конкретно, Одделението за безбедност на Александрија било известено од роднините на жената дека претходниот ден жената заминала со своето малолетно дете (доенче на возраст од околу една година) од куќата во која живееле, а следниот ден се вратила дома без доенчето.

Во рамки на истрагата за случајот, полицијата го пронашла бебето во коритото на реката Алијакмонас, каде било пренесено во болница каде била констатирана смрт. На местото на настанот пристигнале надлежни ешалони на Канцеларијата за криминалистички истраги на Полициската управа Иматија и наредено е вештачење на телото. Уапсената со поднесениот предмет против неа е спроведена кај обвинителот на Верија.

Жената наводно на 31 декември со такси од селото Ставрос Иматијас со бебето во раце се упатила кон местото каде го фрлила во вода.

Потоа заминал за Александрија и престојувала во хотел, каде ја поминал новогодишната ноќ. На 1-ви јануари, се вратила во куќата каде што живеела со бебето, баба му и дедо му.

Таксистот кој ја однел од браната Алијакмонас, пријавил дека во 16.05 часот му се јавиле од центарот за браната и оттаму ја подигнал жената која му рекла да ја однесе до солунскиот КТЕЛ во Вероја.

„Не изгледаше вознемирено, немаше дете со себе. Седеше на задните седишта и не рече ништо на целиот пат. Нејзиното однесување беше сосема нормално, нормално, како и сите други. Ја зедов од главниот пат, пред мостот“, изјави таксистот кој полицијата го повика на изјава.

Жената постојано си противречи на прашањето од полицијата каде е оставено бебето. Обдукцијата завршена во понеделникот попладне укажа на смрт од задушување во вода. Бебето беше погребано во понеделник во строга тајност.

Забележано е дека 29-годишната која живее во Ставрос од Александрија и за која се вели дека има психички проблеми, имала расправија со таткото на детето, кој, според сведоштвата на локалните жители, се обидувал да го преземе старателството над бебето.