Тага предизвика веста за самоубиството на 43-годишниот свештеник во грчкиот град Патра, кој вчера падна од балконот на куќата на неговата мајка во областа Бегалци.

Во жалост ги остави неговите роднини, меѓу кои и неговиот брат кој исто така е свештеник и поглавар на црквата Успение на Богородица Оврија, каде чиноначалствуваше 43-годишниот. Тој се прости од него со трогателна порака на Фејсбук.

„Возљубен мој брат, нашата парохија ти благодари за твоето благословено присуство, напишал братот на 43 годишниот поп, пренесуваат грчките медиуми.

Трагичната вест за 43-годишниот свештеник, кој беше татко на две деца, ја потврди неговиот адвокат Јоанис Папанастасопулос.

Како што пишуваат медиумите од соседната земја, се чини дека 43-годишникот од неодамна се соочувал со сериозни психолошки проблеми, за кои очигледно немало решение, а резултатот – непознато како и зошто е трагичен крај на неговиот живот, оставајќи го семејството зад себе.