Најмалку десет лица загинаа, а четворица се водат како исчезнати по поплавите во централниот италијански регион Марше, пишува Дејли меил.
Според локалните медиуми, меѓу исчезнатите во невиденото невреме што го погоди регионот има и две деца.

RaiNews наведува дека неколку жртви загинале бидејќи се обидувале да ги спасат автомобилите од гаражи. Три жртви живееле во иста зграда.

The streets flooded by the flood wave of the Misa due to heavy rains overnight rain bomb in Senigallia, Italy, 16 September 2022. At least seven people died following flash floods due to rain bombs and heavy winds in the province of Ancona
ANSA/Carlo Leone

„Беа изненадени од водата и калта“, велат соседите.

Едно лице починало бидејќи не сакало да ја напушти куќата.

„Вујко ми почина можеби затоа што ја потценил опасноста и не сакал да го напушти својот дом“, вели роднина на еден од загинатите.

Објавени снимки од воздух

Хеликоптер за итни случаи снимал потопени автомобили и поплавени улици над Кантијано во регионот Марше. Видеото е објавено на Твитер од италијански пожарникари. За два часа наврна повеќе од 400 мм дожд

Локалните власти соопштија дека не очекувале ваква ненадејна „водена бомба“ бидејќи во четвртокот вечерта паднале повеќе од 400 мм дожд за само два часа, поплавувајќи ги улиците на неколку градови во провинциите Анкона и Пезаро-Урбино.

„Беше како земјотрес“, изјави Лудовико Каверни, градоначалник на градот Сера Сант Абондио за државното радио РАИ.

Стефано Агуци, шеф на цивилната заштита во регионалната влада на Марше, рече дека дождот бил многу посилен од предвиденото. „Добивме вообичаено предупредување за дожд, но никој не очекуваше вакво нешто“, им рече тој на новинарите.

Gli effetti della ondata di maltempo a Pianello di Ostra nelle Marche,16 settembre 2022.
ANSA/FRANCESCO FEDERICONI

Десетици локални жители се качиле на покривите или на дрвјата за да чекаат спас додека силните поплави ги урнаа вратите и ги зафатија зградите и гаражите.

The streets flooded by the flood wave of the Misa due to heavy rains overnight rain bomb in Senigallia, Italy, 16 September 2022. At least seven people died following flash floods due to rain bombs and heavy winds in the province of Ancona
ANSA/Carlo Leone

Во еден град, моќниот наплив на вода турна автомобил на балконот, додека на други места паркираните возила беа стуткани едно врз друго на улиците.

Денеска, жителите беа видени како расчистуваат кал од улиците, додека пожарникарите се мачеа да ги отстранат соборените стебла и гранки додека трагаа по луѓе кои би можеле да бидат затрупани од остатоци.

Un fermo immagine tratto da un video dei vigili del fuoco mostra il lavoro a Senigallia (AN), 16 settembre 2022.
ANSA/VIGILI DEL FUOCO EDITORIAL USE ONLY NO SALES

Во поплавите во текот на ноќта загинаа најмалку десет лица, изјави премиерот Марио Драги, додека четири лица се водат како исчезнати до петок попладне. Околу 50 лица биле згрижени во болница поради повреди.

Меѓу исчезнатите има и две деца, а едно мало момче е однесено од прегратките на неговата мајка во градот Барбара.

Девојче на возраст од околу осум години и друга мајка се исчезнати во Барбара, откако се обиделе да избегаат од поплавите, изјави локалниот градоначалник Рикардо Пасквалини за италијанската новинска агенција АНСА.

Cantiano (INSTAGRAM FERRUCCIO MAZZA)

Повеќе од 300 пожарникари беа распоредени во регионот, а на снимките се гледа како чекаат во вода до половината во поплавените улици, додека други управуваат со гумени гумени чамци за да ги извлечат преживеаните.

The streets flooded by the flood wave of the Misa due to heavy rains overnight rain bomb in Senigallia, Italy, 16 September 2022. At least seven people died following flash floods due to rain bombs and heavy winds in the province of Ancona
ANSA/Carlo Leone

📸

Aftermath of flash floods caused by the Sanguerone River due to an overnight rain bomb in Sassoferrato, Ancona province, central Italy, early 16 September 2022. At least eight people died following flash floods due to rain bombs and heavy winds in the province of Ancona.
ANSA/ALESSANDRO DI MEO

📸

Un momento delle operazioni di soccorso della Croce Rossa Italiana effettuate a Senigallia, Sassoferrato e Cagli, 16 Settembre 2022. ANSA/US/CROCE ROSSA ITALIANA
+++ HO NO SALES – DITORIAL USE ONLY +++ o +++ ANSA PROVIDES ACCESS TO THIS HANDOUT PHOTO TO BE USED SOLELY TO ILLUSTRATE NEWS REPORTING OR COMMENTARY ON THE FACTS OR EVENTS DEPICTED IN THIS IMAGE; NO ARCHIVING; NO LICENSING +++

📸

epa10187729 A screenshot taken from a video handout made available by Vigili Del Fuoco (Italy’s national firefighting and rescue service) shows an aerial view of the aftermath of a flash flood in the area surrounding Senigallia, Ancona province, central Italy, early 16 September 2022. At least 10 people died following flash floods due to rain bombs and heavy winds in the province of Ancona. EPA/VIGILI DEL FUOCO HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

📸

Il luogo dove sono morte tre persone a causa della bomba d’acqua a Pianello di Ostra, 16 settembre 2022.
ANSA/ALESSANDRO DI MEO

📸

La forza del torrente Sanguerone ha spazzato via un ponte pedonale, nella zona tra Sassoferrato e Cerreto d’Esi. Il nucleo sommozzatori dei vigili del fuoco ha salvato la vita a due persone rimaste intrappolate nell’automobile che era invasa dall’acqua e che subito dopo è stata trascinata via dalla forza dell’acqua, Sassoferrato, 16 settembre 2022. ANSA/ALESSANDRO DI MEO

📸

La forza del torrente Sanguerone ha spazzato via un ponte pedonale, nella zona tra Sassoferrato e Cerreto d’Esi. Il nucleo sommozzatori dei vigili del fuoco ha salvato la vita a due persone rimaste intrappolate nell’automobile che era invasa dall’acqua e che subito dopo è stata trascinata via dalla forza dell’acqua, Sassoferrato, 16 settembre 2022. ANSA/ALESSANDRO DI MEO