Замислете дека во овој момент имате 1 килограм злато чија вредност е околу 60.000 евра. Дали имате идеја што би можеле да купите?

Вреден недвижен имот – за овие пари можете да купите и да опремите пристоен помал стан или поголеми простории на периферијата на градот, а ако се одлучите за викендица на село или гаража, сепак ѝ ќе ви остане малку.

Автомобил – со оваа сума на пари, денес можевте да си ги дозволите речиси сите најлуксузни модели на популарни брендови во автомобилската индустрија. Можеби не најгламурозниот тркачки, но секако оној од високата класа.

Патување низ светот – доколку сте љубители на патувања, оваа сума би ви овозможила летово да посетите многу гламурозни и егзотични туристички дестинации ширум светот, како Бора Бора, Сејшели, Мексико, Исланд, Јапонија…

Деловни инвестиции – оваа количина на злато би можела да ви биде од голема помош доколку сакате да инвестирате во бизнис или стартап. Можете да ги искористите парите за да започнете сопствен бизнис или да финансирате постоечка компанија чиј бизнис е ветувачки.