Четириесет и двегодишен маж се удави попладнево околу 18.30 часот во Бајерското езеро во градот Ѓаково.

Како што откриваат очевидци за 24сата.хр, човекот пливал со двајца колеги, а кога влегол во езерото повеќе не се појавил.

На местото на настанот пристигнале пожарникари и полицајци и нуркачи од специјалната полиција Осиек, кои во 20 часот и 45 минути го извлекле телото на удавениот.

На телото нема знаци на насилна смрт, ниту сомнение дека е сторено кривично дело, соопштија од Полициската управа Осиек-Барања.