Возачот на автобусот Живота М.(59) загина вечерва додека бил зад воланот на автобус на ГСП Белград. Откако на возачот му се слоши, автобусот удри во неколку возила, а потоа удри во ограда. Неговото семејство набрзо пристигнало на местото на несреќата. Сопругата и ќерките кои плачеле и го повикуваа.

– Возеше на оваа линија 30 години, никогаш не зел боледување. Со себе носеше вреќа со лекови – вели шокираната ќерка. Живота имаше три ќерки, а едната е вработена како диспечерка во ГСП.

Сопругата на жртвата плаче по сопругот, додека нејзините ќерки од возилото му ги извадија личните работите. Во еден момент на жената и се слоши и се онесвести.

– Каде е татко ми? Каде е тој? Каде го однесоа?

– И завчера ми кажа дека сака да го погребам во гробот на мајка му, лелекаше неговата сопруга.

Се се случило на аголот од улиците Трговачка и Браќа Вучковиќ во Чукарица, кога автобусот на ГСП на релација 56 налетал на четири патнички возила.

– Според очевидци, на возачот му се слоши додека возел. И покрај лошата состојба, тој успеал да го сврти автобусот кој потоа удри во оградата на паркингот и со тоа спречил поголема трагедија. Во последните моменти размислувал како да ги спаси патниците – велат очевидци на несреќата.

Патниците биле исплашени, а неколку од нив се пожалиле на полесни повреди. На местото на настанот излегле повеќе полициски патроли и брза помош.

– Брзата помош пристигна, но возачот не можеше да се спаси. По реанимација констатирана е смрт. Никој од патниците не е тешко повреден – вели извор на Блиц.

ГСП Белград потврди дека возачот Ж.М. (1964) вечерва почина додека возел на релација 56 откако му се слошило.

-Со жалење и неверување соопштуваме дека возачот Ж.М. (59.) почина вечерва додека возеше на линијата 56 – велат од ГСП Белград.

ГСП Белград изрази сочувство до семејството на починатиот колега.