Истрагата за најголемото злосторство во поновата историја на Црна Гора се уште трае, но засега нема индикации зошто Вук Бориловиќ (34) од Цетиње во петокот земал ловечка оушка и извршил масакр во населбата Медовина, при што уби десет луѓе, меѓу кои и две момчиња.

Соговорници на „Новости“ од полицијата наведуваат дека на тоа прашање не можела да одговори ниту сопругата на Бориловиќ.

– Таа беше сослушана во првите часови од истрагата. Таа објасни дека ѝ бил чуден неколку дена пред злосторството, кога дошол да ги посети на приморско место каде таа се одмарала со нивните деца, но дека тоа не е ништо посебно – вели извор од полицијата.

-Како што раскажа, тој немал никакви несогласувања, ниту претходно се скарал со своите станари, кои први ги убил, па приказните за претходниот конфликт се чиста шпекулација, исто како и измислицата што можеше да се прочита во последните денови дека „чашата се прелила“ бидејќи сопругата го оставила Бориловиќ. Не го оставила, туку како и секоја година се одморала и со децата заминала на лето кај роднините.

Соговорникот објаснува и дека Бориловиќ, како што е потврдено од официјалното соопштение на Управата на полицијата, кобниот ден имал закажан специјалистички преглед.

– Последните денови се однесува чудно, поради што пријател го замолил да оди на невропсихијатар, на што тој се согласил – вели соговорникот на „Новости“, кој посочува дека медиумските шпекулации за можна крвна одмазда само ги зголемуваат тензиите и создаваат паника кај жителите на Цетиње.

– Во овој момент ништо не навестува дека такво нешто навистина би можело да се случи.

Трагедијата е преголема. Нема потреба да се крева тензија со шпекулации во вакви тешки моменти заради поголем тираж на весници и поголем број посети на одредени портали.

Полицијата, вели соговорник, не крие ништо и додава дека се што е официјално објавено досега е единствената вистина за најголемиот злочин.