Силен земјотрес со голема јачина (проценките се од од 6,8 до 7,6 степени) според Рихтеровата скала е регистриран денеска попладне, пред околу половина час недалеку од брегот на Мексико во Пацификот.

Земјотресот е регистриран на 59 километри јужно од Коалкоман де Васкез Паљарес, во близина на брегот на државата Мичоакан, соопшти Националната сеизмолошка служба на Мексико.

Националната служба извести за магнитуда од 6,8 степени според Рихтеровата скала, но Геолошкиот институт на САД (USGS) првично објави дека е многу посилен земјотрес со јачина од 7,6 степени, како што објави и Европско медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).