Историчарот на уметност Видоје Ристовиќ и сопруг на водителката Николина Пишек ненадејно почина на 44-годишна возраст, наводно додека чекал во салон за масажа.

Според првичните информации, Ристовиќ починал додека чекал во салонот, откако наеднаш му се слошило, а брзата помош само констатирала смрт, но според пишувањата на локалните медиуми, причината за неговата смрт е поинаква.

Видоје починал додека бил интимен со неговата љубовница Д.Б., а смртта ја предизвикал стимуланс, таканаречената „вијагра на смртта“, што ја набавил од дилер по кого полицијата активно трага, пишува Блиц.

Љубовницата на починатиот Ристовиќ, со која бил во моментот на неговата смрт, пред полицијата признала дека имале интимни односи со Ристовиќ во изнајмен прватен стан кога тој починал, пишува „Република.рс“.

Видоје почина ноќта меѓу саботата и неделата под се уште не разјаснети околности, а ќе биде погребан денеска.