Берлинската полиција е под жестоки критики откако на социјалните мрежи се појави видео на кое маж е уапсен пред очите на неговите деца, додека полицаецот што му става лисици употребува прекумерна сила и изговара расистички коментари.

На видеото објавено на социјалните мрежи од адвокат, се гледаат двајца полицајци како фрлаат човек на подот во неговиот дом во Берлин, додека неговите деца, кои ја гледаат сцената, плачат, а неговата сопруга ги моли униформираните полицајци да не го тепаат.

Тогаш се слуша како еден од полицајците ѝ вели на жената: „Ова е моја земја, а ти си гостин“. Малку подоцна се слуша истиот полицаец како му вели на семејството имигранти: „Вие сте во мојата земја. Треба да се однесувате како што налагаат законите“.

Во исто време, полицаецот и се обраќа на жената со заканувачки тон, велејќи ѝ „да си го тргнеш шлемот. Не ме допирај повеќе или ќе те одведам во притвор“.

„Расизам во берлинската полиција“ напиша во својата објава на Твитер пратеникот на левичарската партија, Ферат Кочак.

Од своја страна, берлинската полиција соопшти дека покренала истрага за она што се случи минатиот петок (9/9). Во истото соопштение беше појаснето дека полицијата отишла во станот со цел да изврши апсење по обвинетиот за измама со наплата на бенефиции.

Според истата најава, мажот давал отпор и затоа полицијата го фрлила на земја додека сопругата се обидувала да го ослободи и била спречена.