Насилникот Вукашин Р.(34) во средата во Нови Сад ја уби својата поранешна партнерка Ивана Р. (27), а потоа и самиот си го одзеде животот. Како што потврдија за „Блиц“ од обвинителството, девојката пред само две недели го пријавила за насилство, кога му била изречена итна забрана за приближување!

Како што дознаваат медиумите, девојката го пријавила насилникот на 25 април годинава, а набрзо му биле изречени итни мерки за приближување, како и оддалечување од станот.

– За наведената пријава истиот ден ова обвинителство е известено од СВР Нови Сад, а по повод тој настан извршена е проценка на ризик од страна на надлежната полициска управа во Нови Сад и е оценето дека постои ризик од непосредна опасност од семејно насилство, а на лицето В.Р. му се изречени итни мерки во вид на забрана за контакт и приближување со жртвата, односно привремено оддалечување од станот во кој престојува, во траење од 48 часа согласно одредбите од Законот за спречување на семејно насилство – соопштија за „Блиц“ од Основното јавно обвинителство во Нови Сад.

Соодветната проценка на ризик до ова обвинителство е доставена на 25 април, со пропратна документација, а истиот ден ова обвинителство покрена иницијатива за донесување решение на Основниот суд во Нови Сад, кој го усвои предлогот на ова обвинителство за продолжување на наведената вонредна состојба, при што изречени се мерки кон В.Р во рок од 30 дена – соопшти Основното јавно обвинителство Нови Сад.

Да потсетиме, во средата попладне, Вукашин Р. влет во козметички салон и ја застрела Ивана Р., а потоа си пукаше во главата. Жртвата била сопственик на салонот. На лице место таа починала. После тоа, тој си пукал во главата и од повредите починал во Клиничкиот центар во Војводина.