Речиси сите хрватски медиуми утрово пренесуваат тажна вест која ја погоди околината на Ријека. Имено, фатално заврши ноќното излегување на 16-годишен средношколец во кафуле во Горња Ријека.

Имено, под се уште неразјаснети околности, во тоа омилено локално кафуле околу 01:20 часот била повикана итна помош поради малолетници. И покрај напорите на екипата на Итната медицинска помош и укажаната лекарска помош, тинејџерот за жал не можел да се спаси.

Поради ова веднаш била известена полицијата која пристигнала на местото на настанот во угостителскиот објект и, како што соопштија од ПУ Копривница-Крижевачка, набргу потоа привела едно лице.

И додека за уапсениот се води кривична истрага и тој бил подложен на алкотест и истовремено однесен на вадење крв и давање урина, освен исказите на сведоците кои биле сведоци на немилите сцени таа вечер, кои судејќи по се, во еден момент се излегло од контрола, клучните одговори за точната причина за смртта ќе ги утврдува обдукцијата на Одделот за патологија во болницата Копривница.