Борис Мајорски (18) од Стара Пазова и неговата девојка Дејана Нералиќ (17) од Голубинац загинале во вторникот попладне на патот Нови Сад – Инџија кај Бешка, кога тргнале на патување со мотор.

Да потсетиме, двајцата биле на мотор кога со „мерцедес“ ги покосил Слободан Б.(83) од Крчедин. Борис го управувал моторот, а Дејана била сопатничката. Владимир Мајорски, татко на жртвата Борис, вели дека Борис и Дејана многу се сакале.

Починале на лице место

– Отидоа на тој излет, во етно село кај Нови Сад, и автомобилот излетал на клучката, удрил во нив, а тие починале на лице место. Борис возеше мотор две-три години, не му беше прв пат – вели расплаканиот татко и додаде дека Борис и Дејана многу се сакале.

– Никогаш не сум видел таква љубов, тоа беше нешто неверојатно. Заедно ќе ги погребаме во петок во 14 часот на гробиштата на Старата гарда. Заедно ќе почиваат, за да не се разделат ниту во следниот свет – изјави Владимир, сопственик на погребалното претпријатие.

Со зборовите на таткото на Борис се согласува и Роберт Нералиќ, таткото на жртвата Дејана.

– Тие беа во врска повеќе од една година и беа неразделни, одеа секаде заедно, а така беше и во вторникот. Околу 17 часот се упатија кон Врдничка кула, за жал, не стигнаа – изјави Роберт за порталот Република.

Нејзината мајка имала лошо претчувство

Мајката на Дејана им рекла да не одат. Роберт Нералиќ за Republika.rs изјави дека мајката на Дејана им рекла на неа и на Борис да не одат на патување.

-Мојата поранешна сопруга им рече да не одат таму, не знам од која причина, но ги замоли да го остават тоа за друг ден. Сепак, имаа силна желба и сепак решија да одат таму – вели Роберт.

Тој додаде дека за трагедијата дознал на работното место, кога му се јавил братучед му и му кажал дека се сомнева дека Борис и Дејана починале.

-Бев во шок, го прашав што се случило, а тој ми кажа дека видел објава на социјалните мрежи дека девојката и младиот човек кои биле на моторот загинале – низ солзи зборува неутешниот татко и додава дека целата светот се срушил кога сфатил дека останал без ќерка си.

– Не можев да верувам, бев надвор од себе од шокот. Слушнав дека човекот што налетал на нив има над 80 години и нема дозвола. Страшно е – вели таткото на загинатиот малолетник.

Во домот на Нералиќ вчера цел ден доаѓаа роднини, пријатели и соседи за да им изразат сочувство.

Возачот е приведен

– Дејана годинава заврши фризерско средно училиште. Таа беше многу културна и добра девојка. Секогаш беше насмеана, мила, секогаш љубезна. Господ секогаш го зема најдоброто за себе – велат соседите на семејството.

Да потсетиме, несреќата се случила во вторникот околу 17 часот и 20 минути, кога, како што се сомнева, автомобилот „мерцедес“ не дал првенство на минување на моторот со двете млади лица.

– Притвор до 48 часа доби осомничениот возач на автомобил Слободан Б. Иако се појавија информации дека возел со истечена возачка дозвола, се покажа дека не е вистина. Имено, кај себе имал странска возачка дозвола која важи и во Србија – објаснува изворот на српски Курир.