46-годишниот градежник Џани Топали од Албанија е пронајден мртов во Грција, а за убиството се осомничени 53 годишен хотелиер и неговиот 20 годишен син.

Осомничениот признал дека го убил таткото на три малолетни деца, но додава дека тоа го сторил во самоодбрана и го сокрил телото со помош на својот 20 годишен син, вечерта во неделата на 28 август. Како што објави весникот „Димократики“, 53-годишникот и 20-годишникот се однесени кај јавниот обвинител во Родос.

Како што им рекол на полицајците од Родос, Топали наводно пијан отишол во неговиот хотел и предизвикала инцидент, барајќи од него итно да го плати долгот од 75.000 евра од реновирањето што го направил во 2019 година. Сторителот тврди дека 46-годишникот се расправал и го нападнал неговиот син, кого почнал да го тепа, при што тој зачекорил пред него обидувајќи се да го заштити.

Според неговото тврдење, за време на тепачката фатил јаже и го стегнал околу вратот на 46-годишникот, фрлајќи го на подот обидувајќи се да го имобилизира, без – како што вели – да сфати дека го задавил. Кога сфатил дека е мртов, го соблекол со помош на неговиот 20-годишен син и телото го однеле на пуст пат меѓу Псинтос и Афанду што и го посочил на полицијата која го пронашла.

Сторителот од самиот почеток бил мета на полицијата, бидејќи во предметната вечер имал состанок со жртвата да му ја исплати сумата што му ја должи, по договор на нивните адвокати.

Во своето прво излагање тој тврдеше дека состанокот бил откажан. Но, 46-годишниот Албанец бил фатен на надзорните камери во близина на хотелот на 53-годишниот, кој минатата сабота бил повикан повторно да сведочи, но не се појавил. Откако тоа се случило, сомнежите се подгреаја и полицијата го приведе како осомничен во понеделникот вечерта, кога „пукнал“ и признал се.

Исчезнувањето на 46-годишниот градежен изведувач, татко на три деца било пријавено во вторник на 30 август во полициската станица Архангелос. Следниот ден, неговото возило, сина Honda CRV 4×4, беше пронајдено во рурална област во Калитис, со отворени прозорци и без клучеви.