Тешка сообраќајна несреќа се случила во петокот во близина на Штутгарт, во која неколку лица се повредени, а по неколку дена во болница на повредите им подлегнал Белмин Мусиќ (24) од Сјеница.

Германските лекари три дена се бореле за неговиот живот, но за жал Белмин починал.

Несреќата се случила во петокот попладне на патот Б10 кај Корнтал-Минхинген, непосредно пред излезот А81, кога комбе со шест лица излетало од патот под сè уште неразјаснети околности. Зад воланот на Мерцедес Вито бил 45-годишен возач, јавуваат германските медиуми.

Локалната полиција соопшти дека комбето со шест патници на возраст од 18 до 45 години се превртело и останало на покривот. Четири лица успеале да излезат од возилото со помош на брза помош, додека две останале заробени.

Мусиќ со спасувачки хеликоптер бил префрлен во најблиската болница, но не успеал да ја добие битката за живот.

📸