Оброкот во ресторанот за брза храна во местото La Goulette (Тунис) е она што, според сите досегашни податоци, предизвикало труење со храна на несреќната грчка кадетка Талија Кордамбалу (19), што од засега непознати причини доведе до брзо влошување на нејзината здравствена состојба, а потоа и смрт.

Според информации на protothema.gr, несреќната Талија ручала во синџир за брза храна во La Goulette. Таа го поделила истиот хамбургер со една од другите кадетки (јаделе по половина) и пиеле од истиот милкшејк. Враќајќи се во бродот „Прометеј“, и двете покажале симптоми на труење.

Колешката на несреќната Талија околу два дена имала температура од 38, а потоа се опоравила. Вреди да се напомене дека медицинскиот персонал на бродот за општа поддршка „Прометеј“ откако испловил од Тунис истовремено биле забележани дури 15 случаи на труење со храна на поморски кадети.

19-годишната девојка, која по драматичното влошување на здравјето заврши во болницата „Дел Маре“ во Неапол, имала и треска и температура од 38-38,5 која се намалила со земање антипиретици. Во вторникот, денот кога Талија била пренесена во италијанската болница по смртта на Прометеј во Неапол, забележан е оток на нејзините нозе и здравствениот персонал сметал дека тоа е симптом на можна инфекција на уринарниот тракт.

До креветот во болницата во Неапол, вечерта во вторник на 23 август, Талија пешачела до болницата. За жал, нејзиното здравје брзо се влошило во следните неколку часа. Таа беше примена на Одделот за интензивна нега во средата наутро и почина во раните утрински часови во четврток, 25 август, оставајќи го семејството и морнарицата во жалост.

Обдукцијата е утре

Зошто и како труењето со храна имало ваков развој на настаните кај 19-годишната кадетка ќе одговори обдукцијата што утре во вторник ќе ја изврши италијански лекарски преглед во Неапол. Аутопсијата се уште не е направена бидејќи се почитува одреден строг протокол поради Ковид.

По големи напори на грчкото Министерство за национална одбрана, обдукцијата ќе се изврши утре. Во вторник попладне, по обдукцијата на телото на Талија, телото на поморскатат кадетка ќе биде пренесено од Неапол во Лариса со воен авион заедно со родителите на девојчето, кои од минатата недела се во италијанскиот град за да го примат телото на ќерката. Погребот на Талија Кордамбалу ќе се одржи во среда во Лариса.

Трагедијата со загубата на 19-годишната бруцошка (оваа година би учела 2-ра година на Школата за поморски кадети) се случила за време на воспоставеното летно тренажно крстарење на СНД. Откако испловил од Тунис, и пред да се закотви во Неапол, PGY Prometheus, најголемиот брод во флотата што работи првенствено како танкер за нафта, ја наполнил фрегатата Канарис, која исто така превезувала морски кадети за летното тренинг крстарење.

Сигурно е дека никој немал впечаток дека здравјето на 19-годишната девојка е во смртна опасност, ниту пак колку е критична нејзината состојба. Впрочем, како што рековме погоре, несреќната Талија во болницата во Неапол влегла пешачејќи. Доколку офицерите на морнарицата ја разбрале критичноста на ситуацијата на Талија, уште од првиот момент ќе побарале хеликоптер од италијанските власти за што побрзо да ја пренесат во болница.

За жал, нејзиното здравје брзо се влошило од вторникот навечер до четвртокот наутро, кога починала.