Жена била погодена од гром попладнево додека пливала во морето на плажата Кашјуни во Сплит, пренесува „Слободна Далмација“. Службите за итна помош, пожарникарите и полицијата се на терен.

Во моментот на ударот на гром жената наводно била во морето. Таа беше извлечена од морето до брегот од други капачи.

На местото веднаш пристигнале две екипи за итна медицинска помош.

Според неофицијални информации, успешна била реанимацијата. Жената со повреда на главата е пренесена во Одделот за итни случаи во КБЦ Сплит.