Михаел Шумахер е во „најдобри раце“ додека продолжува да се опоравува од страшната несреќа на скијање. Тој е „опкружен со луѓе кои го сакаат“, вели поранешниот шеф на Ферари, Жан Тод, кој откри дека во некои прилики го гледал Германецот три пати неделно.

Седумкратниот светски шампион во Формула 1 не е виден во јавноста откако доживеа фатална повреда на мозокот на скијање во декември 2013 година во Мерибел, Франција.

Неговата сопруга Корина инсистираше на заштита на приватноста на Шумахер во осум и пол години оттогаш, со неговата здравствена состојба покриена со тајност додека тој продолжува да закрепнува дома во Швајцарија.

Тод, кој има блиски односи со семејството Шумахер, беше прашан оваа недела за легендата на Ферари и им се заблагодари на фановите за нивната континуирана поддршка, додавајќи дека 53-годишниот е „опкружен со луѓе кои го сакаат“.

„Среќен сум што навивачите, не само во Германија, мислат на него толку многу“, изјави Тод за германски „Билд“. „Луѓето толку многу прашуваат за Михаел. Навивачите треба да знаат дека тој е во најдобри раце. Во најдобрата ситуација која може да биде и опкружен со луѓе кои го сакаат.

„Се додека сум на овој свет, секогаш ќе го посетувам. Понекогаш се гледаме три пати неделно, понекогаш не го гледам цел месец.