Жената која беше во таксито што го киднапираше убиецот Урош Блажиќ по масакрот во Младеновац денеска беше сослушана пред Вишото јавно обвинителство во Смедерево, каде кажа дека ја измислила бременоста откако убиецот го киднапирал возилото, бидејќи се плашела дека ќе ја убие.

Како што дознаваме, таа раскажала дека бременоста ја измислила откако Урош Блажиќ го запрел таксито во кое била патничка, за да се спаси. Според нејзините тврдења, Урош Блажиќ и се заканувал со смрт на неа и на таксистот.

-Таа рече дека Блажиќ имал две бомби со себе и им се заканил дека ќе ги фрли. Решила да го излаже дека е бремена за да се спаси и себе и таксистот – вели извор на „Блиц“ запознаен со истрагата.

Исто така, таа денеска одговараше на прашања кое време Блажиќ влегол во автомобилот, како и каде влегол во возилото, да опише како изгледал, како и да каже дали го видела оружјето на Блажиќ, односно што поточно видела.

Според информациите со кои располагаме, исказ во обвинителството дал и нејзиниот сопруг кој по киднапирањето ја чекал на наплатна рампа.

Да потсетиме, на 4 мај во текот на вечерта Урош Блажиќ го започна својот крвав поход. Убил пет селани во селото Мало Орашје, од кои најмладата жртва има 15 години. Потоа продолжил кон селото Дубона, каде убил полицаец, неговата сестра и нивниот пријател. Уапсен е следниот ден во раните утрински часови во близина на Крагуевац, откако киднапирал таксист и му се заканил да го вози.