Анкара го поддржува територијалниот интегритет на Украина и ја отфрла нелегалната анексија на Крим, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Враќањето на Крим на Украина, чиј е нераскинлив дел во суштина е барање на меѓународното право“, рече Ердоган во видео пораката на Вториот самит на Кримската платформа.

Ердоган рече дека Анкара ќе продолжи да ја поддржува Кримската платформа, која е формирана за мирно да се реши проблемот со Крим. „Турција не ја признава анексијата на Крим и од првиот ден отворено кажува дека овој чекор е нелегитимен и незаконски. Ова е принципиелен став кој има не само правни, туку и морални основи“, рече тој.

Исто така, за време на неговата посета на Киев, полскиот претседател Анджеј Дуда повика на откажување на гасоводот Северен тек 2 балтичкиот гасовод што ги поврзува Русија и Германија. „Не може да има враќање на нормалноста во односите со Москва“, рече Дуда во вторникот на самитот на Кримската платформа.

Во февруари, германската влада одби да го отвори гасоводот поради руската инвазија на Украина. Сепак, во Берлин сè уште има застапници на Северен тек 2. На платформата на Крим, Украина се обиде да мобилизира меѓународна поддршка за враќање на полуостровот Крим, кој беше анектиран од Русија во 2014 година. „Крим беше и е дел од Украина, како Гдањск или Лублин кои се дел од Полска, како Ница што е дел од Франција, Келн од Германија, а Ротердам од Холандија“, рече Дуда.