Четири погреби во еден ден, лелеци кои го кинат небото над Ужице, тага којa можеби никогаш не е виденa во овој град. Во родниот град вчера беа погребани четирите млади момчиња кои загинаа во страшна несреќа во неделата околу пет часот наутро кај Ужице.

Урош Дрчелиќ (22) беше погребан на гробиштата Доварје, додека Стефан Џавовиќ (21), Владимир Милошевиќ (27) и Никола Даничиќ на Сариќ.

Стотици и стотици луѓе беа на двете места за да ги испратат момчињата на нивното вечно патување, расплакани соученици, пријатели, лелеци на татковци и мајки, браќа, сестри…

И голема тага трет ден во целиот град, тишина, тага, некролози на огласни табли, луѓе кои шетаат низ градот со наведнати глави, каде и да застанат има една тема – прераната смрт на четворица млади луѓе.

Се кинеше душата, се растргна тишината со лелеците на родителите на Стефан на гробиштата Сариќ над Ужице.

– Ех Стефане, ех Стефан, ех Сине…

Погребот, долга и предолга поворка во која имаше стотици луѓе, ковчег покриен со цвеќиња, збогување со школските другари:

– Стефан, не очекувавме вака да се разделиме, се надевавме на свадба, да се радувавме, а не вака…

– Ваква трагедија градот не памети, денес не жали само Ужице, денеска цела Србија жали за четири момчиња, за четири прерано згаснати животи, за четворица млади момчиња кои штотуку беа доволно возрасни за живот – говореа луѓето на гробиштата.

Стефан во 12 часот е погребан на овие гробишта, во 13 часот Никола Даничиќ, во истиот час Урош на Доварја, а во 15 часот Владимир ќе беше испратен во вечното почивалиште.

Несреќата во која загинаа четворица млади момчиња се случила на патот Златибор во неделата околу пет часот наутро. Четворицата биле во џип, до ден денес никому не му е јасно каде тргнале во тоа време, до Златибор можеби…

Непосредно пред да излезат од автопатот, појадувале во градот, а минути подоцна, на само неколку километри од градот, џипот преминал три коловозни ленти налево, удрил во бетонска заштитна ограда, се лизнал покрај работ, удрил во карпест дел покрај патот, се одбил, па преминал на десната страна на коловозот, повторно преминал три коловозни ленти, удрил во метална заштитна ограда, се превртел…

😢

Пожарникарите – спасувачи, лекари, полицајци кои набрзо излегле на патот затекнале страшна сцена – згмечен автомобил, тројца млади момчиња загинале на лице место, четвртиот со тешки повреди е префрлен во болницата во Ужице, обидите на лекарите да спасат неговиот живот не успеа.

Понеделник беше Ден на жалост во градот, а и без тоа Ужице тагува трет ден, нема музика во кафеани, нема смеа, гласен разговор на улица, тага го зафати градот, жалост за четворица млади прерано изгубени животи.

😢

😢

😢