Арјан Тасе, поранешен началник на градската полиција на Химара на југот на Албанија, е обвинет за убиството на седумгодишната Јонада Авдија, што се случи во вторникот на плажата Потами во Химара. Тасе првично беше обвинет за убиство од небрежност, но обвинението на крајот беше отфрлено и потоа беше обвинет за тешко убиство.

Седумгодишното девојче загинало откако Тасе ја удрил со чамец додека седела на морскиот брег. Тој за албанските медиуми раскажува дека изгубил контрола над возилото, но очевидци тврдат дека вршел опасни маневри и дека се возел преблиску до брегот.

Авдија летувала со семејството на плажата Потами.

Таткото на девојчето сведочел дека Тасе дошол со голема брзина кон него и ќерка му, а чамецот директно удрил во малата Јонада.

Полицијата соопшти дека седумгодишно девојче се здобило со тешки телесни повреди при ударот од пропелерот на моторот и дека починало на лице место.

Тасе првично беше обвинет за убиство од небрежност, но обвинението на крајот беше отфрлено и потоа беше обвинет за тешко убиство. Отпуштени се и 15 полицајци кои тој ден ја чувале плажата.

„Блиц“ пишува дека Тасе се степал со таткото по ужасната несреќа на плажата, а на социјалните мрежи е објавено видео на кое наводно може да се види физичка пресметка меѓу нив двајца.