Канадската полиција трага по двајца осомничени за шоканетен напад со прободување во кое загинаа 10 луѓе, а ранети се најмалку 15 други главно во ретко населена домородна заедница рано во неделата, објави „Ројтерс“

Убодите со нож се меѓу најсмртоносните масовни убиства во модерната канадска историја и сигурно ќе одекнат низ целата земја, која не е навикната на напади на масовно насилство, нешто кое што почесто се гледа во Соединетите држави.

„Шокиран сум и уништен од ужасните напади денес“, се вели во изјавата на премиерот Џастин Трудо. „Како Канаѓани, жалиме со сите погодени од ова трагично насилство и со луѓето од Саскачеван.

Полицијата ги именуваше двајцата осомничени како Демиен Сандерсон (31) и Мајлс Сандерсон (30), давајќи фотографии и описи, но без дополнителни детали за нивниот мотив или за жртвите.

Во изјавата на домородните водачи се посочува дека нападите можеби биле поврзани со дрога.

„Ова е уништување со кое се соочуваме кога штетните нелегални дроги ги напаѓаат нашите заедници“, рече Федерацијата на суверени домородни нации. Групата ги претставува 74 Први нации во Саскачеван.

Мајка на две деца е меѓу 10-те убиени, објавија локалните медиуми, повикувајќи се на поранешниот партнер на жената.

„Болно е како затворската казна, дрогата и алкохолот можат да уништат многу животи“, изјави Мајкл Брет Барнс за телевизиската мрежа на Абориџините.

Двајцата мажи биле видени како патуваат во црн Нисан Рог и забележани во градот Реџина, околу 320 километри јужно од нападите во нацијата Џејмс Смит Кри и селото Велдон, соопшти полицијата.

„Изгледа дека некои од жртвите можеби биле цел, а некои може да се случајни. Така да се зборува за мотивот би било исклучително тешко во овој момент во времето“, изјави Ронда Блекмор, командант на канадската кралска полиција во Саскачеван на прес-конференција.

Можно е да има дополнителни повредени жртви кои се транспортирале во различни болници, соопшти полицијата.

Џејмс Смит Кри нацијата е домородна заедница со население од околу 3.400 луѓе кои главно се занимаваат со земјоделство, лов и риболов. Велдон е село со околу 200 жители.

Избраните старешини на нацијата прогласија вонредна состојба „како одговор на бројните убиства и напади врз членовите на нацијата Џејмс Смит Кри“, и формираа два оперативни центри за итни случаи, се вели во соопштението на нацијата.

Домородните луѓе сочинуваат помалку од 5% од населението на Канада од околу 38 милиони и страдаат од повисоки нивоа на сиромаштија, невработеност и помал животен век од другите Канаѓани.

Трудо рече дека неговата влада била во директна комуникација со раководството на Џејмс Смит Кри нацијаta, додавајќи, „ние сме подготвени да помогнеме на секој начин што можеме“.

Првите прободувања биле пријавени во 5:40 часот (11:40 по Гринич) и во рок од три часа полицијата издала предупредување за опасни лица ширум провинцијата. До попладневните часови, слични предупредувања беа издадени и во соседните провинции на Саскачеван, Алберта и Манитоба.