Според првичните информации, смртта настапила по срцев удар поради хиповолемичен шок.

Лекарската екипа која пристигнала по повикот на итната помош не можела да го спаси, а обидите за реанимација биле неуспешни.

Артуро Видал, кој во текот на летото од Интер се пресели во бразилскиот прволигаш Фламенго, реши да остане во својот клуб во Сао Паоло, каде вечерва ќе игра против Коринтијанс.

Медиумите пишуваат дека нивниот однос не бил особено добар, а Артуро Видал е поврзан со коњичкиот центар бидејќи поседува неколку коњи, каде што работел татко му. Тоа всушност била единствената врска меѓу двајцата, бидејќи Еразмо го напуштил семејството кога малиот Артуро имал само пет години.