Водителката Николина Пишек пред два месеци го загуби сопругот Видое Ристовиќ, кој ненадејно почина на 43-годишна возраст.

Недолго по погребувањето на Видоје, Николина влезе во жесток конфликт со свекорот на Виkтор Ристовиќ, Миша Гроф, кого го обвини дека на нејзе и на нејзината ќерка им го ускратил наследството, а нивната јавна војна продолжува.

Сега Миша ги откри непознатите детали од брачниот живот на Пишек и Ристовиќ, а потоа шокираше кога ја обвини снаата за смртта на синот.

– Николина ми го уби синот! Си дозволувала куќи, патувања, базени, барови, фирми… Потрошила ненормални суми на пари. Видоје ја школуваше нејзината ќерка од првиот брак во Лондон и ги финансираше нејзините трошоци. Не знам каков имот сака, Видоје беше богат, но тоа се мои пари. Мора да е свесна дека ништо нема да и дадам, а ако почнам да откривам се што знам за неа, ќе биде уапсена – остар беше Миша на самиот почеток на разговорот, во кој потоа ги откри шокантните детали од бракот на синот со презентерката.

– Николина беше со Видое само за пари, двајцата не спиеле заедно повеќе од две години. Доаѓаше во Загреб, и ги носеше парите што ги бараше, а потоа одеше во хотел да спие. Таа жена беше ненаситна, бараше стан во Лондон, кучињата ѝ одеа на маникир, континуирано почнуваше некои бизниси, заедно патуваа низ половина свет. Кога веќе не знаела што да прави со парите, ги фрлала на глупости, за време на бракот му потроши милиони евра. Никогаш не му кажав збор на син ми, само сакав да биде среќен, иако бев свесна за се. Меѓутоа, поради неа веќе немам дете, а не сакам да молчам – рекол ожалостениот татко, а потоа објаснил зошто ја гледа Николина како виновник за смртта на Видоје.

-Тврдам дека оваа жена ми го уби детето, само поради нејзините хирови, тој почина на 43 години. Имам докази за се што кажувам. Уште откако ја запозна Николина, Видое водеше дневници. Пет огромни дневници се во моја сопственост, заклучени во сеф, а таа очајно се обидува да дојде до нив. Таа ме замоли да и ги дадам сите датотеки на син ми, телефони и еден од нејзините планери што ги имам со мене. Пишува со кого била, кога и каде била. Можете да претпоставите дека, се разбира, Видое не е во тие планови. Може сериозна книга да се направи, но сè уште не планирам да ги објавам тие докази. Мојот син не се ни олади, рано е – заврши Миша Гроф за Ало.

Николина и Видоје во бракот ја добија ќерката Уна Софија, а Миша Гроф истакна дека на неговата внука ништо нема да ѝ недостасува во животот.

– Ги обожавам моите внуци. Уна е прекрасна девојка, не знам како успеа да биде таква од толку злобна мајка. Сè уште е многу млада, не е свесна за се. Можам да кажам дека ќе и биде обезбедено се до крајот на животот, ништо нема да и фали, но Николина нема да добие ни динар од мене – експлицитен е тој..

Миша потврди колку е лошо неговото мислење за неговата снаа кога ја спореди со командант на логорот Јасеновац.

-Колку жената е опасна и злобна говори тоа што имам докази дека многу блиски луѓе побегнале од неа за да си го спасат животот. Таа би била командант на Јасеновац, верувајте. Толку е лоша таа. Никогаш во животот не сум ја видел нејзината насмевка, а сега кога син ми е мртов, таа позира насмеана – рече видно лут.

Миша ги коментираше и пишувањата на хрватските медиуми дека Николина активно бара работа на телевизија.

– Кариерата и ја финансираше Видое, тој плаќаше за да биде водителка… Таа жена е желна за публицитет, ништо од неа не може да ме изненади. Мојот син не се олади, а вака се однесува – заклучи Миша.