На социјалните мрежи се појави лажен профил на сестрата на Матеј Периш, Андреа Периш, на кој се појавија различни информации од животот на исчезнатиот спличанец.

Ненад Периш, таткото на Матеј, се огласи по појавувањето на лажниот профил и побара сите да ја почитуваат болката на семејството.

– Навистина не ми е јасно дека некој може од потполно апсурдни побуди да го нарече Матеј брат. Ги замолувам оние кои се претставуваат како семејство на Матеј да се воздржат од вакво претставување или испраќање вакви пораки до јавноста поради сите оние кои плачат и тагуваат по Матеј заедно со нас, неговите најблиски. Во секој случај, создавањето лажен идентитет и поврзувањето со личност која повеќе не е овде на Земјата, не покажува почит кон починатиот. Ви благодариме на разбирањето во името на семејството на Матеј – изјави Ненад Периш, пренесува Мондо.рс.

Да потсетиме, по погребот на Матеј Периш, неговиот татко и се обрати на јавноста:

– Достоинствено го закопавме нашиот Матеј. Неговата душа е на место, а остатоците блиску до нас. Тој беше придружуван од неговите најблиски, семејството и пријателите, само луѓето кои ги познаваме – изјави Ненад Периш.