Грчки борбен авион „Ф-4“ се урна во Јонското Море кај западна Грција, јави државната телевизија. Авионот, кој бил на тренинг лет, се урнал на 25 наутички милји (46 километри) јужно од аеродромот Андравида на полуостровот Пелопонез.

Медиумите објавија дека двајца пилоти се катапултирале од леталото, но властите не можеа да ја потврдат оваа информација.

Грчките медиуми вечерва јавуваат дека 29-годишниот поручник Мариос-Мајкл Туруцикас е пронајден мртов. Таткото на несреќниот млад човек зборуваше за ЕРТ, опишувајќи како нивниот син вчера набрзина ги поздравил блиските за да се врати неговата единица.

„Тој дојде во саботата, а замина во недела напладне. Заминувам затоа што летам наутро, ни рече. Леташе и толку…“, рекол татко му.

Детали за несреќата:

„Во понеделник, 30 јануари 2023 година, во 10:30 часот, авион со две седишта F-4 Phantom II на 338-та ескадрила на 117-то борбено крило, кој изведуваше тренажен лет, се урна во морското подрачје на 25 наутички милји јужно од аеродромот Андравидас, што резултирало со смртоносна повреда на копилотот, подкомандантот Мариос Мајкл Туруцикас, 29 години. Продолжуваат потрагите за капетанот Сминагос Ефстатиос Цитлакидис, 31 година“.

Мариос Мајкл Туруцикас е пронајден мртов (29 години)
Се трага по Сминагос Ефстатиос Цитлакидис (31 година)