Околу пет часот наутро по локално време, Камчатка, Русија, ја погоди силен земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала, објави EMSC.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 100 километри, а земјотресот се случил во област каде живеат околу 25.000 луѓе.

Засега нема информации дали има повредени или причинета материјална штета.

На социјалните мрежи се појавија видеа од земјотресот.