Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи, а потоа го освои минатата година. Руската режимска телевизија објави неколку видеа на кои се гледа како Путин вози автомобил низ улиците на Мариупол. Руските медиуми објавија дека Путин во неколку наврати го запрел автомобилот и излегол од него за да разговара со жителите.

Макс Седон, шеф на московското биро на Фајненшл тајмс и експерт за ситуацијата во Русија, објави серија снимки емитувани на руската државна телевизија и им даде малку повеќе контекст.

„Ова е знак на пркос откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за негово апсење. Украина вели дека 1.000 од 14.700 киднапирани деца се од Мариупол“, објави Седон заедно со видеото на Путин како вози автомобил околу Мариупол откако слетал во градот со хеликоптер

„Во ова видео, Путин вози низ Мариупол „полуинкогнито“ додека Марат Кушилин, висок функционер задолжен за реконструкција, му кажува што направила Русија за да го обнови она што нејзината војска го уништила“, рече Седон со друг клип од Мариупол.

„Кремљ, исто така, објави дека Путин ја посетил реновираната филхармонија на Мариупол, каде Русија планирала да ги одржи таканаречените судења на украинските воени заробеници минатата година, пред сепак да ги размени“, објави Седон со друго видео од Путин.

„Во ова видео го гледаме Путин како ги посетува локалните жители кои му велат дека „се молат за него“ и додаваат дека Русија им изградила „парче рај“ за да ги замени нивните уништени станови“, пишува Седон за видеото на кое се гледа Путин како „спонтано“ разговара со жители на Мариупол.

Вниманието на новинарот го привлече уште еден детал од видеото на кое се гледа како Путин исто така „спонтано“ влегува во еден од реновираните станови во Мариупол.

„Забележете како, за потребите на оваа наводно спонтана посета на Мариупол среде ноќ, луѓето што живеат во овој стан ставаат храна на масата, како да е Дедо Мраз кој ненајавен пристигнува“, објави Седон со скриншот од пропагандно видео на Кремљ.