Меѓу четворицата загинати во авионот „Цесна“, кој вчера беше пронајден недалеку од хрватскиот град Слуњ, е и Хрватот Јошко Сладојевиќ.

Сладојевиќ долги години живеел и работел во Германија. Беше долгогодишен потпретседател, а претходно играч на фудбалскиот клуб Croatia Stuttgart. Освен што беше член, играч и потпретседател на тој клуб, тој ја извршуваше и функцијата благајник.

Croatia Stuttgart: Се надеваме дека Јошко ќе најде вечен мир

– Во оваа прилика изразуваме искрено сочувство до семејството и подаваме рака во случај на потреба од каква било помош. Во овие тешки моменти за сите нас кои го познававме Јошко, не ни преостанува ништо друго освен да покажеме заедништво и да се поддржуваме. Се надеваме дека нашиот драг Јошко горе некаде ќе го најде својот вечен мир. Иако веќе не си меѓу нас, остануваш дел од нас, почивај во мир Божји, порачаа од Croatia Stuttgart.

Покојниот Сладојевиќ, родум од селото Блато на Цетина, долги години работел како инженер во Мерцедес. Пред неколку години земал отпремнина и се врати во Хрватска.

Пилотот бил член на авијацискиот клуб Леверкузен

Пилотот, пак, според локалните германски медиуми, бил член на воздухопловниот клуб Баер Леверкузен.

– Се надевавме и заедно треперевме со семејството на пилотот, си дававме храброст и надеж во ова наше семејство спортски летачи, а сега нашите најлоши стравови се потврдени и изгубивме посветен член на нашата летечка заедница и добар пријател, изјави Рајнхард Сабловски, претседател на Баер Ер Клуб.

„Тој беше многу искусен пилот“

Без да го наведе идентитетот на пилотот кој управувал со авионот, Сабловски изјавил за Leverkusener Anzeiger дека пилотот од Леверкузен полетал за Сплит во четвртокот и дека било планирано да се врати во недела.

„Тој беше многу искусен пилот“, истакна Сабловски, кој додаде дека биле трогнати од посветеноста на хрватските спасувачки служби.

Врнеше силен дожд, теренот беше маглив и тежок

– Потрагата беше отежната од обилните врнежи од дожд, магла и тежок терен. Сепак, спасувачките служби не се откажаа ниту во вечерните часови. Волонтери и цивили спонтано се обидоа да спасат животи на непознати луѓе пеш и на теренски мотоцикли во вечерните часови, рече Сабловски.

Покрај хрватските служби, причината за несреќата ќе ја утврди и германската Федерална канцеларија за истрага на авионски несреќи, која ги истражува не само несреќите што се случуваат во Германија, туку и оние во кои учествуваат авиони регистрирани во таа земја. „Цесната“ му припаѓаше на клубот Баер Леверкузен.