Кобната ноќ Матеј го снемувало од клубот „Готик“ на 15 минути, па се враќал. Слушнав дека таа вечер запознал девојка и другарите кои биле со него мислеле дека цело време е со неа. Дури кога ја виделе јакната, им станало чудно каде е Матеј и зошто е излезен без јакна.

Вака за „Блиц.рс“ вечерва ја започнува приказната еден од пријателите на трагично загинатиот Матеј Периш, чие тело беше пронајдено во Дунав на Ада Хуја. Пет месеци по исчезнувањето на Матеј, неговиот пријател, кој активно учествуваше во потрагата по Матеј, ја коментираше кобната ноќ во која исчезна, а со српскиот медиум сподели и сознанија до кои дошле блиски на Матеј за време на повеќемесечната потрага по него.

– Матеј го имаше тој некој проблем да постојано му биде жешко. И во зима и во лето – открива тој. Оваа реченица може да даде одговор зошто среде студениот декември, Периш истрча од ноќниот клуб во маица со кратки ракави.

– Сите се прашуваме дали на Матеј му се слошило, дали некој му ставил нешто во пијалокот, бидејќи сите знаеме дека никогаш не конзумирал наркотици. Затоа се прашуваме дали излегол да се разлади во маица, па некако паднал во вода – вели пријателот на Матеј кој сакал да остане анонимен (името и презимето се познати на редакцијата на „Блиц“).

„Се бореше да доплива до брегот“

Според него, во текот на истрагата семејството и пријателите на Матеј Периш го гледале видеото, чиј дел го објавија медиумите, а е направено ноќта меѓу 30 и 31 декември и веруваат дека на него се гледа како Периш се бори во водата, се обидува да доплива до брегот, но не успева.

– На снимката се гледа како се бори, обидувајќи се да доплива до брегот. Но, не му успеа… – вели нашиот соговорник и додава дека не верува дека некој „со бистра глава би отишол да скокне во вода“.

-Затоа мислам дека можеби паднал, оти отишол да се измие или нешто слично, или бил на некои супстанци. Знам дека никогаш не користел ништо и повторно се поставува прашањето зошто сакал во такси. Можеби не се чувствувал добро, па сакал да оди во станот, па кога таксито не го собрало, продолжил да трча и видел вода, отишол да се измие и паднал внатре. Само тој знае што се случило… – вели тој.

Тој се осврна и на случувањата во клубот „Готик“ таа кобна ноќ.

– Исчезнувал таа вечер во „Готик“ на 15 минути, па се враќал, колку што слушнав, Матеј таа вечер запознал девојка и мислеле дека е со неа, дури подоцна кога ја виделе јакната им стана чудно каде излегол без јакна. Неговите пријатели кои биле таму отишле да го пријават исчезнувањето, но од полицијата велат дека прво ги провериле болниците, па погрешно било пријавено, па ги распнале на сите страни поради неточни информации дека доцна го пријавиле исчезнувањето, што не е точно – вели тој.

„Тој сакаше да им помогне на сите“

За другарот Матеј, како и сите други, има само пофални зборови. Вели дека бил ведар, полн со живот, секогаш насмеан и среќен.

– Секогаш сакаше да им помогне на сите, пристапен беше, работеше со луѓе и сите навистина го сакаа. Звучи како клише, но навистина беше така – ни раскажува и додава дека сега е малку полесно, бидејќи Матеј е пронајден, пред се, поради неговите родители.

-Полесно е само родителите да имаат каде да запалат свеќа, а Матеј да биде погребан во својот град – вели тој.