Таткото на починатото девојче Џена Гаџун од Какањ, Мурис, објави дека неговата сопруга Амила родила момче на кое му го дале името Џан.

Мурис ги сподели првите фотографии на Фејсбук пред болницата во Зеница откако Амила по породувањето си замина дома.

„Фала му на Алах, нашиот мал Џан пристигна дома жив и здрав, напиша Мурис.

Да потсетиме, ќерката на Амил и Мурис, Џена, почина неколку дена по операцијата на очните капаци во Сараево. Тоа беше во ноември минатата година.

Џена почина поради компликации стекнати за време на операцијата во Сараево. Судбината на малата Џена ја растажи босанската, но и целокупната регионална јавност, која бараше одговори и бараше правда.