Близнаци на возраст од само 18 месеци се удавија во базенот во семејната вила откако нивната прабаба со Алцхајмерова болест ја оставила вратата отворена. Локлин и Лорелеи Калазо беа пронајдени во четвртокот на дното на матната вода во домот на нивните родители во Оклахома Сити, вреден 565.000 долари.

Нивната мајка Џени Калацо (37) прва ги видела децата во базенот, а пожарникарите од Оклахома Сити ја виделе како применува реанимација кога пристигнале на местото на настанот. Калацо има шест деца со сопругот Сони (42), директор за маркетинг, а во куќата живеела и нејзината баба.

Роднина на семејството тврди дека бабата на Џени, која има Алцхајмерова болест, ја оставила задната врата отворена, дозволувајќи им на близнаците пристап до базенот. Тие додадоа: „Молете се за децата и за целото наше семејство“. Малите деца биле пронајдени во базенот на домот во Коблстон околу 10.45 часот, а биле прогласени за мртви во 13 часот.

Воздушните снимки од домот покажуваат базен исполнет со темнозелена вода, очигледно резултат на густи алги. Полицијата започна истрага за смртта, но додаде дека се чини дека таа не е криминална по природа. Само неколку дена пред трагичниот инцидент, мајката објавила слики од близнаците надвор од имотот со натпис „Само сакам да си играм надвор“.

„Прерано ни беа земени овие прекрасни бебиња. Сè што можете да дадете за да помогнете со трошоците би било многу ценето. Ја цениме љубовта и поддршката на сите“, стои во описот на страницата GoFundMe. Противпожарната служба на Оклахома Сити соопшти дека не е сигурно колку долго малите деца биле во базенот. Соседите опишаа дека ја виделе вознемирената мајка како влегува во задниот дел на брзата помош додека болничарите се бореле да ги спасат малите деца.

📸