Луѓето посегнуваат по овој пијалок секој ден, дури и без да знаат што прави со нивното тело. Ден Вармби, професионален бодибилдер кој беше олицетворение на здрав живот, го направи токму тоа.

Тој трошел дури 10.000 калории дневно, четири пати повеќе од препорачаниот дневен внес за мажи, но му требало толку за да ја одржи мускулната маса.

Јадел здрави работи, најчесто пилешко, риба и јајца. Правел се според правилата, освен едно – пиел два енергетски пијалаци секој ден. Тогаш на Дин му бил дијагностициран рак, и тој одбил хемотерапија и се обидел да се излечи природно.

И тоа функционирало – ракот се намалувал и почнувал да исчезнува. Меѓутоа, кога Дин видел охрабрувачки резултати, се вратил на својата стара лоша навика да пие енергетски пијалоци. Тогаш веќе било предоцна за секакво лекување.

Постои природна замена за енергетските пијалоци

Потекнуваат од Јапонија, и се наменети за спортисти, но и за јапонски бизнисмени кои важат за неуморни. Во осумдесеттите години, тие почнаа да се шират низ целиот свет, а денес ги има насекаде.

Полни се со кофеин, таурин, витамини од групата Б, ниацин и гуарана и иако се тврди дека се енергетски шок, тие всушност се удар за здравјето. Кокосовата вода е одличен извор на природен шеќер и електролити. Ќе добиете поттик на енергија, но не по цена на црниот дроб. Покрај кокосова вода тука се и мед, банани, ѓумбир и лимон.