ХРВАТСКА- Млад човек (20) со нога удрил друг млад човек (27) во главата, при што повозрасниот паднал на грб на бетон. Тој е пренесен во болница каде му е извршена операција, додека на другиот му е одредена мерка притвор.

Младиот човек (20) е осуден на еден месец затвор од судот откако во петокот за време на свадба во Имотски се судрил со друг млад човек (27). Помладиот е прв братучед на младоженецот, а повреденото момче е брат на кумот. Но, тие никогаш не се виделе пред тепачката пред црквата, јавува Слободна Далмација.

Помлад маж и неговата девојка биле на свадба кога во еден момент некој почнал да ѝ дофрла на девојката. Тој му рекол на „дофрлувачот“ да се оддалечи, но тој продолжил, што довело до туркање. 20-годишникот потоа го удрил со нога во главата и побегнал во куќата на неговата баба откако бил избркан од свадбата од младоженецот, односно неговиот братучед. Полицијата го нашла таму следното утро и тој им признал се.

Но, тој пред заменик општинскиот државен правобранител се бранел дека немал намера да го повреди младиот човек, туку само сакал да го оддалечи од него. Ппризнал дека сакал да го удри со тупаница во градите за да го оттурне, но го удрил во брадата по што 27-годишникот паднал на грб на бетонот.

Слободна далмација дознава и како 20-годишникот плачел пред истражниот судија и уште еднаш изразил големо жалење и каење за се. Повредениот 27-годишник бил опериран во болница во Сплит и се опоравува.