Црногорецот Веселин Веско Бујиќ (57) попладнево бил пронајден мртов во автомобил кај плажата Штрбина во Сутоморе, а полицијата ги истражува околностите под кои настапила смртта. Според првите информации на „Вијести“, безживотното тело на Бујиќ било пронајдено околу 17.30 часот.

Изворот на „Вијести“ тврди дека се проверуваат прелиминарните сомнежи на истражителите дека се работи за самоубиство на овој жител на Бар, кој со децении важеше за безбедносно интересна личност.

Неофицијални извори објавија дека синот на Бујиќ, Огњен ја алармирал полицијата околу 14 часот и 30 минути. На местото каде што е пронајден автомобилот во кој се наоѓало телото на Бујиќ, увид вршат полицијата и Вишото државно обвинителство од Подгорица.

Веселин Бујиќ од Бара со децении важеше за еден од наводните водачи на Барскиот криминален клан, па на крајот на август 2013 година беше ослободен од затворот Суша, откако беше донесена конечната одлука за амнестија.

Бујиќ е осуден на две ипол години затвор за обид за убиство и поттикнување на обид за убиство…

Поранешниот боксер на „Морнар“ беше вклучен во бројни конфронтации во 90-тите, а подоцна беше цел на обиди за ликвидација во летото 2008 година. Групата околу Никола Спасојевиќ беше обвинета дека се криела и користела изнајмен стан, сопственост на Сафет Калиќ во Подгорица, за да се подготви за убиството на Бујиќ.

Ликвидацијата била подготвена за одмазда на Бујиќ, кој во 2002 година го ранил Спасојевиќ под око и оставил трајни последици. Таа подготовка била спречена од полицијата, но обвинетата група подоцна била ослободена.

Синот на Бујиќ, Шчепан е осуден на 20 години затвор за убиството на браќата Љубомир и Дејан Гојачанин во февруари 2013 година во Бар.