Пред околу месец и половина беше претставена серијата iPhone 14. Три од четирите минатогодишни модели добија директни наследници, додека верзијата на iPhone Mini беше заменета со iPhone Plus. Сепак, според последните извештаи, тој потег на Apple не бил баш најдобар.

iPhone 14 Plus пристигна со истите спецификации како и обичниот iPhone 14, но со поголем екран и батерија. Сепак, се чини дека неговата почетна цена од 899 долари во САД и 1149 евра во Европа влијаеше на фактот дека Apple веќе наводно почнал да го намалува производството на овој телефон.

Како што пренесува The Information, Apple им наредил на некои партнери да го прекинат производството на овој телефон, додека во некои погони производството е намалено, а компанијата ја „проверува“ побарувачката за овој телефон.

Дури и додека беа отворени преднарачките за овој телефон, познатиот аналитичар Минг-Чи Куо изјави дека Apple забележал мал број барања за моделите iPhone 14 и iPhone 14 Plus. Работите да бидат уште полоши, Apple годинава го отфрли моделот Mini поради слабата побарувачка, а уште полоша ситуација (барем според досегашните извештаи) се случува со iPhone 14 Plus.

За потсетување, цената на телефонот iPhone 14 Plus во САД е 899 долари за верзијата од 128 GB. Верзијата со 256 GB чини 999 долари, додека најмоќната верзија со 512 GB чини 1099 долари. Во Европа, овој телефон чини 1149, 1279 и 1539 евра за мемориските конфигурации споменати погоре.

Цените во Македонија се следниве:

📸

Телефонот е опремен со 6,7-инчен Super Retina XDR OLED екран со резолуција од 1284 x 2778 пиксели. Екранот доаѓа со поддршка за HDR10 и Dolby Vision.

На задната страна, телефонот има две камери – главен сензор од 12MP f/1.5 и ултра широк сензор од 12MP f/2.4 со видно поле од 120 степени. Напред се наоѓа селфи камера со сензор од 12 MP f / 1.9.

Батеријата е со капацитет од 4323mAh, а телефонот се напојува од чипот A15 Bionic.