Отец Предраг Поповиќ, свештеник на СПЦ при Пожаревачко-браничевска епархија, на својот Инстаграм профил објави неверојатна приказна што се случила пред една недела на паркингот на долниот Острошки манастир.

Имено, една девојка при посета на манастирот паднала од карпа во провалија длабока околу 100 метри, а потоа се случило нешто сосема неразбирливо. Тој на својот Инстаграм профил го напиша следново:

„Уште еднаш, преку чудото на верата и спасението, се прослави Самиот Господ и Свети Василиј, кој се грижи за сите нас кои доаѓаме кај него и му пристапуваме со вера.

На ден 17.07.2022 г. околу 09:00 часот на паркингот кај долниот манастир Острог, каде вообичаено се паркираат автобуси, се случило патничка (родена 1987 година, со живеалиште во Брод (Шијековац), која патувала во организација на црковната заедница со придруба на свештеник), да падне од карпа лизгајќи се во провалија длабока околу 50-100 метри, стои во објавата.

На местото на несреќата брзо пристигнале припадници на противпожарната служба и брзата помош како и бројни други организации и спасувачки служби на планина.

Девојката била повредена од експлозивна направа на почетокот на војната и има стапка на инвалидитет. Но верата во Острог и поклонувањето на моштите на св. Василиј не ја спречи токму овој викенд да дојде и да му се поклони и на тој начин да ја слави и зацврсти нејзината вера и воедно да ни даде насоки на нас кои се сопнавме што побрзо да се ослободиме од себе и да си ја вратиме вербата во Бога.

Молк и тишина владееше тој ден, но и вербата и молитвата на сите што бевме таму даваа сила дека девојката нема речиси никакви повреди од падот, што е несфатливо дека може да се случи такво без да има скршеници или гребаници по телото.

Благодарение на спасувачите, девојката била извлечена од бездната и веднаш пренесена во болница. Таа е детално прегледана и задржана на болничко лекување во болницата во Подгорица, напиша отец Петар и додаде:

По прегледот и укажаната лекарска помош, девојчето се чувствува добро, а сите детални снимки и прегледи потврдија дека девојчето нема скршеници, нема повреди, освен блага гребнатинка и ништо повеќе.

Девојчето се чувствува добро и утре (19.07.2022) ќе биде пренесено во местото на живеење. Благодарам на Бога кој по којзнае кој пат се прослави и на свети Василиј кој нè чува од сите неволји што нè снајдуваат“, напиша отец Предраг.