Финскиот претседател Саули Ниинисто вчера потврди дека неговата земја официјално ќе поднесе барање за членство во НАТО, а рускиот претседател Владимир Путин денеска предупреди на „одговор“ доколку „инфраструктурата“ на НАТО се прошири на која било земја.

Британските медиуми објавија видео кое се прошири на социјалните мрежи, а на кое наводно се гледа движењето на воените возила кон финската граница. Се верува дека тие носат ракети Искандер и се движат кон Виборг, град на помалку од 50 километри од Финска и околу 217 километри од главниот град Хелсинки.

Според „Дејли мејл“, „Искандер“ може да извршува широк спектар на улоги во зависност од боевата глава со која се опремени. Меѓу другото, тие може да имаат нуклеарно полнење за кое се смета дека е околу четири пати помоќно од бомбата што ја уништи Хирошима. Ракетите имаат дострел до околу 480 километри и најчесто се носат со патни мобилни лансери, што го отежнува нивното наоѓање и уништување.