Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко повредени, настанала поради прекумерно консумирање алкохол и трки со автомобили, неофицијално дознава Klix.ba.

Како што дознале, М.П. со БМВ Х5 и М.Д. во мерцедес се тркале во алкохолизирана состојба. Кај М.Д. кој ја преживеа сообраќајката биле измерени 2,5 промили.

Во страшната сообраќајка што се случи синоќа на автопатот М-17 во Буна-Затон, јужно од Мостар, биле брачниот пар Крстиќ, Борис (35) и Маријана (34) и нивното деветгодишно момче Роберто. Тие загинаа додека нивната тригодишна ќерка се бори за живот и е во критична состојба.

Веста за нивната смрт болно одекна во Херцеговина, а од ова семејство, чиј живот заврши недалеку од куќата во населбата Ортијеш, каде се враќаа од еднодневен пат се простуваат роднини, пријатели, соседи, познаници.

Зад воланот на BMW X5 бил Мате Приморац (46), наводно бизнисмен од Читлук, кој починал на лице место. Приморац во таа прилика се враќал од крштевка со пријател.

Колку брзо возеле најдобро покажува глетката на автомобили кои се целосно уништени по несреќата и со денови ќе се прегледуваат за да се расветли страшната несреќа.

Брзале од правец на Мостар кон Чапљина и на местото Буна-Затон кај каналите Бун убија речиси цело семејство кое патувало од спротивниот правец.

Истрагата што ја спровеле припадниците на полициската управа Мостар, под раководство на дежурниот обвинител, траела повеќе од пет часа, а за тоа време сообраќајот на оваа делница од главниот пат бил целосно прекинат.

Телата на жртвите се пренесени во мртовечницата Бели Брег, а по наредба на обвинителството ќе биде извршена обдукција, додека сите возила се пренесени во МВР на ХНК во Мостар, а ќе биде извршено детално вештачење спроведено врз нив со цел да се расветли случајот и околностите под кои се случил страшниот инцидент.